Není notebook jako notebook

Pokud si chceme přenosný počítač koupit, musíme vědět, k jakému účelu nám má sloužit. Rozdělit bychom si je mohli následovně:

Do kanceláře či do školy

Běžná kancelářská činnost spočívající převážně v práci s nejrůznějšími dokumenty zpravidla nevyžaduje ten nejvýkonnější hardware.

Výjimkou jsou například grafici nebo jiné profese, které pracují s náročnějšími programy. Pokud zároveň platí, že nepotřebujeme, aby náš počítač byl mobilní, tzn. bude výhradně stát na stole v kanceláři, vyplatí se v takové situaci spíše zvážit nákup stolního PC.

Většinou nám tak bude do kanceláře stačit notebook s dvoujádrovým procesorem a cca 4 GB RAM, které jsou v současných podmínkách jakýmsi základem umožňujícím plynulý chod operačního systému Windows. V závislosti na konkrétním použitém typu softwaru můžeme ještě alternativně zvážit i operační systém Linux.

Obdobně lze tyto požadavky vztáhnout i na studentský notebook, s přihlédnutím k tomu, že student bude potřebovat notebook navíc i častěji přenášet. O výběru notebooku na cesty podrobněji dále.

Notebooky na doma

Na domácí notebook jsou zpravidla kladeny o něco vyšší nároky. Pohybujeme se už ve sféře multimediálních notebooků, které jsou vhodné na prohlížení internetu, hry i na přehrávání filmů.

V takovém případě volíme alespoň 8 GB RAM. Pokud si budeme chtít zároveň dopřát i náročnější hry, už je nutné volit čtyřjádrový procesor. Ruku v ruce s procesorem a dostatkem RAM jde i adekvátně rychlý disk nabízející vyšší kapacitu a použitá grafická karta.

Standardem už začínají i v běžných domácích strojích být rychlé SSD disky, jejichž ceny v poslední době klesly, proto jsou dostupné i pro běžné uživatele. Pokud si chcete užít příležitostně film nebo zahrát nenáročnou hru, integrovaná grafická karta bude dostačující.

Cestovní notebooky

Notebook je zařízením mobilním už ze svého principu, přesto se laptopy staly běžnou součástí života i těch, kteří výrazněji nedocení jejich přenositelnost.

Potřebujeme-li počítač, s nímž můžeme pracovat kdekoli, budeme primárně hledět na výdrž baterie a na hmotnost notebooku. Klademe-li důraz primárně na mobilitu, budeme se pohybovat nejspíše v segmentu malých notebooků o úhlopříčce 11 nebo 12 palců. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 1 kg. Daní za miniaturizaci je určitě horší ergonomie – malá klávesnice i displej.

Notebooky na hry

Kategorie herních notebooků úzce souvisí s výše citovaným zařízením pro domácí využití. Zjednodušeně řečeno platí, že čím výkonnější, tím lépe. Hráč určitě využije 16 GB RAM i více. Co se týče procesoru, vyplatí se u nejběžnějších procesorů značky Intel investovat alespoň do Core i7. Rovněž lze doporučit SSD disk.

U herního notebooku je však nutné počítat s tím, že patří k finančně nejnáročnějším. Rovněž je nutné si uvědomit, že u stolního PC dostaneme za stejnou cenu vyšší konfiguraci.

Pořizovací cena

Kromě účelu použití ještě samozřejmě hraje roli cena. O co nejlevnější notebook usiluje zpravidla student, nad tím, jak ušetřit, budete přemýšlet určitě i tehdy, když se například rozhodnete si pořídit notebook na cesty, zatímco doma si necháte stolní PC.

Řešením může být nákup repasovaného notebooku, který nabídne až o 70 % nižší pořizovací cenu. U těchto notebooků dochází k zachování záruky, zároveň se jedná o prověřená zařízení pocházející například z předváděcích akcí nebo vrácená ve čtrnáctidenní lhůtě. Proto jsou samozřejmě prověřená a mají za sebou servis a případnou výměnu vadných komponent.

Autor: inComputer.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Post Navigation