Jak založit s.r.o. – praktický návod

Zvažujete a přemýšlíte  jak založit s.r.o.? Firmu, která bude na obchodní partnery působit daleko lépe, než klasický živnostenský list? Pak asi moc dobře tušíte, jaká úskalí vás čekají zrovna při založení s.r.o. S jakými procesy se budete muset potýkat a s jakou úřední mašinérií a přísnou legislativou přijdete do styku.  To vše může být  poměrně zdlouhavý proces. Podíváme se tedy v dnešním návodu, jak na to!

Základní jmění při založení s.r.o.

Obvykle se volí složení vkladů na bankovní účet, který je při založení s.ro. také zřízen. Banka pak na vyžádání vystaví potvrzení o výši vkladů. Toto potvrzení slouží jako jeden ze zakladatelských dokumentů a dokládá se při podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Vklad lze složit v hotovosti i u správce základního jmění, který pak podá prohlášení o složení základního jmění. Založení firmy a tedy jejím vznikem (zápisem do obchodního rejstříku) se stávají vklady jejím majetkem a společnost s nimi může volně disponovat.

Sídlo nově založené firmy

K názvu firmy patří i sídlo. Zvolte si tedy sídlo, pokud to není váš dům či jiná nemovitost, budete potřebovat souhlas majitele nemovitosti. Dnes jsou velmi populární v souvislosti s poskytnutím sídla tzv. virtuální kanceláře. I když bydlíte a podnikáte daleko od hlavního města, své sídlo díky virtuální kanceláři můžete mít na prestižní adrese.

Společenská smlouva a založení s.r.o.

Sepsáním a podpisem společenské smlouvy je založena společnost s ručením omezeným. Společenská smlouva pro založení s.r.o. musí obsahovat:

  1. firmu a sídlo společnosti
  2. určení společníků
  3. předmět podnikání
  4. výši základního kapitálu a výši vkladu každého společníka
  5. jména a bydliště jednatelů společnosti a způsob, jakým jednají jménem společnosti
  6. jména a bydliště členů dozorčí rady, pokud se zřizuje
  7. určení správce vkladu

Získání živnostenských oprávnění

K návrhu na zápis při založení s.r.o. do obchodního rejstříku se dokládají příslušná oprávnění k podnikání (živnostenské listy, koncese, atp.). Tato oprávnění vydává živnostenský úřad.

Založení s.r.o. a zápis do obchodního rejstříku

Návrh na zápis nově založené firmy do obchodního rejstříku se podává u příslušného rejstříkového soudu. Návrh na zápis podepisují všichni jednatelé, podpisy musí být úředně ověřeny. K tomuto návrhu se přikládá za společnost:

  • společenská smlouva nebo zakladatelská listina
  • oprávnění k podnikatelské činnosti (živnostenské listy),

listina osvědčující právní důvod užívání místností, a to výpis z katastru nemovitostí (ne starší 3 měsíců) osvědčující vlastnické právo k prostorám, do nichž společnost umístila své sídlo, a pokud není vlastníkem, souhlas vlastníka/spoluvlastníka těchto prostor nebo správce zmocněného k udělení souhlasu s umístěním sídla a zmocnění tohoto správce.

    1. doklady o splnění vkladové povinnosti (potvrzení správce vkladů / banky, posudky znalců),
    2. přikládá za každého jednatele:
    3. výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců)
    4. čestné prohlášení jednatele o způsobilosti k jednání

Při založení s.r.o. se na zápis do obchodního rejstříku čeká až půl roku (záleží na rejstříkovém soudu). O zapsání nově založené firmy do obchodního rejstříku dostanete od rejstříkového soudu Rozhodnutí o zápisu, které je doporučeně zasláno do sídla zakládané společnosti.

Zápisem do obchodního rejstříku fakticky vzniká s.r.o. a tímto dnem také nastává povinnost vést (podvojné) účetnictví nově založené firmy.

Registrace společnosti u finančního úřadu

První z povinností nově vzniklé společnosti je její registrace u místně příslušného finančního úřadu.

Pomoc při založení s.r.o.

Pokud stále nevíte jak postupovat při založení s.r.o., můžete načerpat inspiraci na webech, které se touto problematikou zabývají a kde se dozvíte podrobné informace, postupy, zákony a mnoho dalšího. Například to může být web www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Navigation