Správné hole na běžkování

Sjet kopec bez hůlek, to se ještě dá, ale zkuste si běžet na lyžích bez holí, to prostě nejde. Pro běžecké lyžování jsou hole nepostradatelné, jejich výběr tedy není jen tak. Existuje hned několik faktorů, které ovlivňují výběr holí na běžecké lyžování. Jedním z nejdůležitějších je délka.

Jak vybrat správnou délku holí na běžecké lyžování, k tomu je třeba vědět, jakým stylem budete na lyžích běhat. Hůlky na klasiku se vybírají tak, aby vám sahaly do podpaží, budete-li bruslit, na to jsou třeba hůlky delší, měly by vám sahat po bradu či nos. Záleží také na tom, jak dlouhé máte ruce, lidé s delšíma rukama kupují delší hůlky. Zásadní otázkou při výběru holí na běžkování je, zda lyžujete rekreačně nebo sportovně, svoji roli samozřejmě hraje také terén, ve kterém se budete na lyžích pohybovat.

Další velmi důležitou charakteristikou holí na běžky je materiál. Samozřejmě rekreační běžci asi nedokážou plně docenit odlehčené materiály a bez problémů si vystačí s klasickými hliníkovými holemi, které mají poměrně dlouhou životnost, nelámou se a když se ohnou, snadno se zase narovnají. Jste-li však sportovci, je pro vás výhodou použití co nejlehčích materiálů. Běžně se na sportovní hole používá karbon, ten jim dodává lepší švih, větší tvrdost a především nízkou hmotnost. Tyto skvělé vlastnosti jsou však vykoupeny zvýšenou křehkostí a vyšším rizikem zlomení. Nejoptimálnějších vlastností dosahují hole na běžky vyrobené z kombinace karbonu a sklolaminátu. Ty nejsou tak křehké ani tuhé, jsou odolnější, ale samozřejmě o něco víc váží.

Dalšími prvky jsou madla a poutka, která se starají o komfort držení hůlek při jízdě. Nezapomínejme však ani na hroty a talířky. Hroty jsou potřeba pro rázný odpich ostré, u levnějších výrobků se ale většinou rychle otupí. Velikost talířků vybírejte podle terénu, menší se hodí na upravené tratě, větší potom do hlubšího sněhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Navigation