Venkov a rybolov 2007 – 2013

Slovensko, podobně jako jiné nové členské země EU mají výrazně zastoupeny území venkovského charakteru. Větší část obyvatel žije už v městech, ale rozlohou venkovské území nad městským osídlením dominuje. Evropské hospodářské společenství vytvořilo již v prvních letech existence sektorový podpůrný nástroj – Evropský zemědělský orientační a záruční fond (EZOZF / EAGGF). Ten je do skončení období 2000-2006 (tedy do 2008) vnímán jako součást strukturálních fondů (s ERDF, ESF a FIFG – Nástroj pro usměrňování rybolovu). V novém období (se eurofondy pro zemědělství- a rybolov vyňali a staly se nástroji vlastních politik – společné zemědělské politiky (SZP / CAP) a společné rybářské politiky (SPR / CFP).

V letech 2004 – 2006 byl slovenský venkov financován ze Sektorového operačního programu Zemědělství a rozvoj venkova az operačního programu Základní infrastruktura. Od roku 2007 se velká část venkovských oblastí a obcí stává oprávněnou výlučně pro Program rozvoje venkova 2007-2013 (PRV).

V těchto dvou politikách figurují aktuální tři samostatné fondy – Evropský zemědělský záruční fond, Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova a Evropský rybářský fond.

Venkov a rybolov 2007 – 2013
Rybolov na Slovensku

Hory – lesy – louky Slovenska

PRV schválila vláda 21. března 2007. Vedle národním strategickém plánu rozvoje venkova ČR 2007 – 2013 (NSPRV SR) šlo o druhý povinný dokument, který musela SR vypracovat, aby mohla čerpat peníze z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD / EZFRV) . Národní strategický plán schválila vláda ještě 6. prosince 2006 a 18. prosince ho SR zaslala oficiálně Evropské komisi. Od března do pozdního podzimu se s Bruselem o programu projednávána, dokud se neuzavřel schvalovací proces souhlasem v listopadu 2007.

Do jisté míry příbuzným PRV je Operační program Rybolov ČR 2007-2013, spolufinancován ze společné rybářské politiky přes Evropský rybářský fond (EFF). V tomto programu je pro Slovensko alokovaných nejméně ze všech programů financovaných z fondů EU. Oprávnění žadatelé budou ze všech tří sektorů a mezi regiony oprávněnými je celé území Slovenska. Největší intervence se však týkají prvního cíle – Konvergence, tedy mimobratislavských regionů.

Orgánům obou programu – pro venkov i rybolov je Ministerstvo zemědělství. Zprostředkujícím subjektem bude Zemědělská platební agentura, která má v své gesci i přímé platby z SZP. Zemědělská platební agentura ozorganizovala pro všechny občany Slovenska Nedělní snídani.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Navigation