Jak vybírat filtr na vodu pro domácnost

Kvalitní pitná voda patří mezi základní životní potřeby člověka a filtry na vodu hrají při její výrobě významnou roli. Filtry na pitnou vodu se v poslední době velmi rozšířily a jsou ve výbavě mnoha domácností. V nabídce je velké množství filtrů pro různé účely, je možné filtrovat veškerou vodu přitékající do domu nebo bytu, jiné filtry jsou pak určeny na úpravu pitné vody pro pití a vaření. Filtry na vodu je možno umístit u vstupu vody do domu nebo na potrubí vodovodu přímo v kuchyni.

Při výběru vodního filtru hraje roli požadovaný maximální průtok, rozsah velikosti zachycených nečistot, rozměr připojení do potrubí a teplota filtrované vody. Filtry na vodu se dodávají spolu s různými rozměry připojení, která jsou vhodná pro většinu používaných potrubí. Filtry na vodu jsou z většinou plastu, pouze některé typy mají hlavu z mosazi z důvodu zajištění potřebné pevnosti z kovu (mosazi).

Filtrační vložky

Filtrační vložky jsou vybírány podle nejmenší velikosti částic, které mají zachycovat, průtoku, a použití. Některé typy filtračních vložek jsou na jedno použití, jiné je možno používat opakovaně s časovým omezením.

Čím menší mají filtrační vložky uvedenou hodnotu mikronů (mcr), tím jemnější nečistoty jsou schopny z vody odstranit. Obsahuje-li voda menší množství nečistot, vydrží filtr na vodu delší dobu. Při výběru optimální hodnoty mikronů u filtrační vložky je nejvhodnější provést praktickou zkoušku zakoupením jednorázové filtrační vložky.

Pěnové filtrační vložky mají v porovnání s vložkou s návinem polypropylénového vlákna větší těsnost a tvárnost materiálu vložky. Tím nemůže dojít k uvolnění nitek ani k prasknutí návinu.

Filtry na vodu odstraňují mechanické nečistoty pomocí tlakové filtrace vody a neodstraňují rozpuštěné látky, na zachycení některých z nich lze použít filtr s aktivním uhlím. Filtr na vodu tvoří filtrační pouzdro a filtrační vložka. Voda na jedné straně přitéká do filtračního pouzdra, protéká filtrační vložkou, kde dochází k zachycení nečistot, přefiltrovaná voda pak vytéká druhou stranou z filtračního pouzdra.

Umístění vodního filtru

Filtr na vodu je možné umístit na přívod vody, například za vodoměr u vodovodu, za čerpadlo u domácí vodárny nebo před jednotlivé spotřebiče jako jsou pračka a myčka. Na jeden mechanický filtr na vodu je možné napojit více spotřebičů, na filtr dostatečné velikosti lze bez problémů napojit i celý dům.

Filtračních vložky je možno doplnit o filtr s aktivním uhlím a o změkčovací filtr s polyfosfátovou solí, před které je třeba předřadit filtr na vodu na zachycení mechanických nečistot, aby se nezanášely. Filtr s aktivním uhlím slouží k odstranění zápachu, nepříjemných pachů a chutí způsobených organickými látkami.  Filtr s polyfosfátovou solí se používá k úpravě (změkčení) vody, která není určena k pitným účelům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Post Navigation