Lungau, Rakousko

Lungau, malebná alpská oblast na jihu spolkové země Salcbursko, se proslavila tuhou zimou a hromadou sněhu. Ve starověku se tu křížily obchodní cesty a do konce středověku zde bylo též důležité obchodní středisko. V současnosti je Mauterndorf , malé horské městečko s hradem a historickými budovami, vyhledávaným lyžařským střediskem. Důvody jsou zřejmé. Mauterndorf totiž má vše, co lyžaři vyžadují. Lungau charakterizují prostorné terény pro freeride s čerstvým sněhem a především 200 km upravovaných lyžařských sjezdovek různých kategorií. Na lyžích se tu dá jezdit jak na mírných svazích pro děti, tak i na strmých černě značených pistách.

I když Lungau se řadí k nejpopulárnějším lyžařským regionům na území Rakouska a na návštěvnost nemůže žehrat, rozhodně neusíná na vavřínech. V nedávné době přibylo v Mauterndorfu k lyžařské nabídce zbrusu nové středisko. Zprovozněna tu totiž byla nová kabinová lanovka, mířící na vrchol Grosseck. Tato hora dosahuje slušné nadmořské výšky 2.066 metrů. Spolu s vedlejším Speiereckem, který má výšku 2.411 metrů, tvoří horský kotel. Ten nabízí nepřeberné množství příležitostí ke sjezdovému lyžování, jízdě na snowboardu či skialpinismu. V Lungau byly postaveny především 3 – 4-sedačkové lanovky. Ty vyvezou lyžaře až k vrcholům místních hor. K dispozici jsou též dva vleky podél cvičných luk. Doprava do kotle pod Grosseckem se dá zvládnout buď kabinovou mauterndorfskou lanovkou, případně dvousedačkou ze sousedního městečka St. Michael. Jedincům, co vyhledávají udržované sjezdové tratě, toho Grosseck skýtá opravdu dost. Jezdí se na 21 km modrých, více než 10 km červených a nakonec 7 kilometrech černě značených, skvěle připravených sjezdových tratích.

Rodilí Rakušané ovšem často šlapou v Lungau se skialpinistickou výzbrojí na Grosseck po svých. Sjedou do kotle, vyběhnou Speiereck a poté se vydají zase zpátky. Mnozí si udělají několik jízd v hlubokém sněhu ve vzdálenější části kotle. Dá se také překonat malé a velké ochranné pásmo a sjet pod severní stěnou Grossecku k chatě Restalm. Odtud se pak jezdí dolů k Mauterndorfu. Jedenkrát do roka si tu měří schopnosti ti nejlepší v nočním přechodu. Jízda z hory Grosseck na dno údolí měří 5 kilometrů. V průběhu cesty se překonává výškový rozdíl 800 m. Samozřejmě jde o formu lyžování nejkrásnější a také nejlevnější. Je ale též fyzicky nejnáročnější. Nejkrásnější lyžování v čerstvě napadaném sněhu je během prosince a v lednu. Tou dobou je sice více zima a v noci pěkně mrzne, ale nejedná se o nic zásadního. Ti, kteří mají rádi slunce a jarní firn, sem musí přijet v březnu či v dubnu. Není bez zajímavosti, že podle drsného počasí v zimě se Lungau občas přezdívá rakouská Sibiř. Zároveň je ale i jednou z nejslunečnějších oblastí v Rakousku. A když nikde je sněhu nedostatek, je tady 100%-ně!

Obec Mauterndorf v Lungau je ovlivněna turistickým ruchem. Svým návštěvníkům nabízí množství obchůdků, nákupních středisek a mnoho možností ubytování. Nechybí sportovní obchod s půjčovnou, servisem a úschovnou lyží. Využít je možné též převlékárnu a sprchy. Přímo v obci je velké parkoviště skibusů. Z Mauterndorfu je možné cestovat lyžařským busem zadarmo do všech koutů Lungau. Cena je je součástí skipasu.

Nelyžaři mají k dispozici osvětlenou sáňkařskou dráhu a desítky km udržovaných běžeckých tras. Ty vedou hluboko do zdejších údolí. V nabídce je i velké množství lyžařských horských túr. Z netradičních zimních aktivit se dá využít projížďka na koních nebo saních s koňským spřežením. Cesta většinou vede po bílých loukách a pastvinách.

Nedaleko ležící Katschberg je moderní oblastí s vyšší kategorií uytovacích kapacit. Výhodou je, že se dá do všech míst dostat po svých. Lyžařský areál se 7 desítkami kilometrů sjezdovek, který tady začíná, 2 hlavní části. Lyžuje po východních svazích hory Tschanecku a západních a severních svazích Ainecku. Obě části jsou vzájemně spojeny routami a lyžařským mostem. Ten se klene nad silnicí na Katschbergu. Vrchol Tchaneck láká na pohodové, červené tratě s mnoha variantami v řídkém lese. Naproti tomu holý a populární vrchol Aineck je na kilometry daleko rozhledovým bodem. Je z něho údajně vidět celá pětina Rakouska. Z jeho nejvyššího bodu padá směrem ke Katschbergu černá trať s velmi strmým začátkem. Dominantní sjezdovkou severní strany hory Aineck široká, mírná a mazlivá trať. Ta sjezdaře dovede po 6 km až do údolí k vesničce St. Margarethen. Nově postavené lanovky, pestré a především pohodové a navzájem propojené terény, krásné horské chaty vytvářejí oblíbená a k tomu příjemný rodinný lyžařský areál, kde si na své přijde každý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation