Řecká Kréta

Pátý největší ostrov ve Středozemním moři a největší z ostrovů Řecka se rozprostírá na území přes 8.000 km2. Kréta měří více než 250 kilometrů od východu k západu. Její šíře kolísá od asi 60 km na nejširším místě a pouhých 12 kilometrů v místě nejužším. Pobřeží Kréty má na délku o něco více než 1.000 km. Ze severu je ostrov omýván Krétským mořem, z jihu mořem Libyjským. Krétský povrch vyniká obrovským horstvem, jež určuje jeho ráz. Nejvyšší horou je Mt. Psiloreiti s výškou 2.456 m.n.m. v pohoří Idi. I další hory mají značnou výšku.

Trvale bydlí na ostrově více než 600.000 obyvatel. Téměř polovina z nich má trvalé bydliště ve velkých městech. V současnosti je hlavním městem ostrova Heraklion. Nebylo tomu tak ale vždy. Dříve byla hlavním městem Chania. V obou městech se nachází mezinárodní letiště.

Ostrované jsou bezesporu hrdí a pohostinní lidé. Nikam nespěchají a řadí se k nejdéle žijícím lidem světa. Vděčí za to hlavně olivovému oleji, kterého jsou největší konzumenti na planetě. S touto potravinou se v různých formách návštěvníci Kréty potkávají po celou dobu pobytu. Dokonce i zdejší sladkosti jsou hlavně ztužený olivový olej s cukrem.

Krétu je možné rozdělit na 4 kraje. Těmi jsou na západě ležící Chania, pak Rhetymno, Iraklio a na konec Lassithi. Krajskými městy jsou Chania se 60 tisíci obyvateli, Heraklion (120.000 obyvatel), Rhetymno (24.000 obyvatel) a nejmenší Ag. Nikólaos (7.000 obyvatel). Z perspektivy návštěvníků Kréty je však lepší dělit Krétu pouze na tři oblasti. Jsou jimi východní, střední a západní Kréta. Cestovní kanceláře pak ostrov obvykle dále dělí na severní a jižní pobřeží.

Sever Kréty

Severní část Kréty je zásadně ovlivněna turistickým ruchem. Turistická střediska leží rozprostřena po celé délce. Prázdninová střediska podél pobřeží propojuje hlavní silnice. Té se někdy říká Krétská dálnice. Moře na severu Kréty bývá klidnější. Je obvykle teplejší a pláže klesají do vody jen mírně. Tento region je tak vhodný k rodinné dovolené a dobře se tu budou cítit i méně zdatní plavci. K tomu všemu je moře ve zdejších zátokách téměř bez vln. Návštěvníci Kréty si tady mohou připadat jako na koupališti.

Jižní pobřeží

Jižní region ovlivňuje turismus pouze málo. Turisty tady neruší diskotéky a davy dalších lidí. Pobyt je tady klidný a odpočinkový. Libyjské moře bývá studenější a docela často zde fouká. Na moři jsou místy silné proudy. Místa ke koupání se strmě sklánějí do hloubky. Jižní pobřeží není příliš vhodné pro horší plavce. Nenacházejí se tady ani aquaparky. Na druhou stranu je tady moře zajímavější pro potápění.

Krétská východní část

Východní Kréta se rozkládá od východu kraje Heraklion přes celé Lassithi. Lassithi je pro zajímavost nejvyprahlejší částí ostrova. I přesto se zde daří olivovníkům. Ráz krajiny udává nepříliš vysoké, zato však drsné horstvo Tripti. Východní část ostrova je místem protikladů. Hustě zalidněné turistické regiony severní části se postupně mění v klidné, téměř liduprázdné obce na jižním a východním pobřeží. Vnitrozemí se specializuje hlavně na zemědělství. Ve srovnání se západní Krétou je poměrně chudé.

Okolí hlavního města Agios Nikolaos je častým a oblíbeným cílem pořadatelů zájezdů. V blízkosti letovisko Stalida mají turisté spousta noční zábavy. K návštěvě zvou tradiční vesničky a nachází se tu také populární pláž s palmami Vai.

Střední Kréta

Největší část turistů míří právě do těchto míst. A to buď rovnou do hlavního města Heraklion, nebo do některého z letovisek na severním pobřeží. Těch je zde skutečně hodně. Není bez zajímavosti, že asi 50% všech ubytovacích kapacit na ostrově leží v tomto regionu. Středu ostrova dominuje pohoří Ida. To lze přeložit Bílé hory. Z východu sem zasahují hory Dikti. Na jihu se nachází planina Messara. Ta je jednou z nejúrodnějších částí Kréty. Díky tomu se střed ostrova stal hlavním centrem zemědělství.

V této oblasti je k nalezení spousta důležitých archeologických památek. Nejznámějším je bezpochyby palác Knossos v blízkosti Heraklionu. Vedle příjemných středisek a dobrých pláží je tato krétská oblast vyhledávaná i kvůli možnosti poznávání Kréty. Ze zdejších prázdninových středisek je to jen kousek do větších měst Rhetymno a Heraklion. Dá se do nich rychle dostat autobusem či lodí. Zapůjčený automobil pak přibližuje celý ostrov Kréta.

Západ ostrova Kréta

Západní region je nejzelenější a nejhornatější částí ostrova. Krajině vévodí majestátné Bílé hory (řecky Lefka Ori). Jejich výška dosahuje 2.500 metrů. Hory strmě klesají k Libyjskému moři a nacházejí se tady mnohé kaňony a soutěsky. Nejnavštěvovanější z nich je soutěska Samaria. Ta je nejhlubší a zároveň druhá nejdelší soutěska Evropy.

Západní Kréta je poměrně úrodná. Pěstuje se tady množství oliv a citrusových plodů. Severní pobřeží skýtá množství vynikajících pláží a turistických cílů. Nachází se tu také dvě nejhezčí města Kréty Chania a Rhetymno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation