Co strávit dovolenou v Řecku?

Řecko bývá označováno jako rodiště evropské civilizace a také centrum vzdělanosti. Odkaz pradávné řecké společnosti je ještě pořád živý. V Řecku se totiž zachovalo množství jedinečných památek na časy dávno minulé. Právě ony památky, ale též okouzlující příroda a příjemné podnebí lákají na dovolenou do řeckých letovisek každým rokem obrovské počty turistů z nejrůznějších končin světa.

Řecko, rozkládající se na jihu Balkánského poloostrova zaujímá rozlohu přes 135 tisíc kilometrů čtverečních. K Řecku náleží nejen Peloponéský poloostrov, ale také přes tři tišíce ostrovů a ostrůvků. Ty se nacházejí v Egejském, Jónském, Krétském a nakonec Středozemním moři. Největší z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Evia. Východ Řecka může být pyšný na jedno z nejdelších pobřeží v Evropě. Jeho celková délka je totiž cca. 15.000 kilometrů.

Řecká republika sousedí s několika státy. Na severozápadě má společnou hranici s Albánií, ze severu s Makedonií a Bulharskem. Ve své východní části sdílí hranice s Tureckou republikou. Země má převážně hornatý charakter. Území je z více než 50% pokryto vápencovým pohořím s názvem Helenidy. V severovýchodní části Řecka se zvedají hraniční hory Rodopy. Tyto hory zasahují až do Bulharska. Ve směru od Albánie a Makedonie se táhne pohoří Pindos. To je fakticky výběžkem Dinárských Alp. V centrální části Řecka je k nalezení Thessalská nížina. Ta se táhne od trojmezí Řecka, Bulharska a Albánie až k Pagasetickému zálivu. Podél východních řeckých břehů se nachází další horstvo s dominantní horou Olymp. Skalnaté jsou také některé z řeckých ostrovů, jako například Kréta, Rhodos nebo Karpathos.

Na území Řecka panuje subtropické podnebí. To je pro středomořskou oblast typické. Pouze v severním regionu Řecka se lze zažít chladné a tuhé zimy. V dalších částech Řecka jsou zimy spíše mírné. Naopak léta jsou standardně suchá a horká. V průběhu léta, kdy tady panuje nejvyšší turistická sezóna, vanou zde větry od afrického kontinentu. Není ničím neobvyklým, že zde teploty šplhají přes 40˚C.

Na území Řecka v současnosti žije více než 11 miliónů lidí. Z nich cca. 4 miliony bydlí v Athénách, řeckém hlavním městě. Druhým nejlidnatějším městem je Soluň. Ta je k nalezení v severozápadní části země. Počet jejích obyvatel se blíží jednoho milionu. Mnoho obyvatel ovšem není řeckého původu. Žije tady spousta přistěhovalců z okolních států. Původní Řekové jsou v drtivé většině ortodoxního vyznání.

Antické Řecko bývalo centrem umění, vzdělanosti, politiky a nejrůznějších věd. Jeho význam je skutečně pozoruhodný. V současnosti se Řecko pyšní nejen bohatou historií, ale také kulturní tradicí. Návštěvníkům zároveň dokáže zajistit též perfektní podmínky k prožití spokojené dovolené. A tato skutečnost je příčinou, proč se řada lidí do této destinace ráda vrací. Vedla úchvatné přírody a neodolatelného pobřeží skýtá návštěvníkům také kvalitní ubytovací zařízení, skvělé restaurace, bohatou zábavu i sportovní aktivity. Řecko se však vyplatí navštívit i kvůli spoustě kulturních a architektonických pamětihodností.

Nejnavštěvovanějším místem v Řecku jsou Athény. Návštěvníky sem táhne zejména slavná Akropole se světoznámými stavbami. Najdete zde Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. Dále je tady Erechteion s krásnými ženskými sochami v průčelí. K dalším atraktivním místům, která stojí za návštěvu, patří například Korint, Mykény, věštírna v Delfách nebo Olympia, kde se v antice konaly Olympijské hry. V Epidauru na Peloponéském poloostrově se nachází svatyně Asklépion, zasvěcená bohu lékařství. Ta symbolizuje rané centrum praktické medicíny. K návštěvě zve také Megisti Lavra na poloostrově Athos. Jde o nejstarší chrám Řecka, založen již roku 963. Unikátní jsou též kláštery Meteora. Ty jsou k nalezení vysoko na skalách. V dnešní době je na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno dohromady 17 památek po celém Řecku.

Pokud se cestovatelé rozhodnou strávit svou dovolenou na některém z řeckých ostrovů, určitě nebudou svého rozhodnutí litovat. Jejich bujná příroda, bílé domečky, natěsnané na ostrých skalách, až neuvěřitelně tyrkysově modré moře, krásné pláže a milí obyvatelé každého přesvědčí o tom, že v Řecku se dá prožít nezapomenutelná dovolené. Návštěvníci si mohou naplno vychutnávat pohodový řecký styl života. A není vůbec důležité, zda se tak děje na Korfu, Lefkadě, Kosu, Rhodu nebo třeba Krétě. V Řecku je krásně všude!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation